Prehľad spolupráce s CEEV Živica a FEE 2013/2014
Prehľad spolupráce FEE a Živica 2014/2015
Prehľad spolupráce do júna 2014
Prehľad realizovaných aktivít v 2009/2010
Prehľad realizovaných aktivít v 2008/2009
KONFERENCIA ŠKOLA ZMENY (spojená so slávnostnou certifikáciou Zelených škôl)
HOLISTICKÁ ENVIRONMENTÁLNA VÝCHOVA
ČO JE CHUDOBA?
Jedným z cieľov predmetu Environmentálna výchova, ktorý sa vyučuje na Fakulte ekológie a environmentalistiky, je prepájanie výučby s praxou. Pri zadávaní tém zápočtových prác preto spolupracujeme s rôznymi organizáciami. Dlhodobejšia spolupráca s Centrom environmentálnych aktivít v Trenčíne vyústila v roku 2008 do vytvorenia interaktívnej výučbovej výstave fotografií s názvom „Čo je chudoba?“. S finančnou podporou Slovak Aid sme ju vytvorili vďaka ochote, ústretovosti a záujmu študentov (a niektorých už absolventov) Fakulty ekológie a environmentalistiky: Braňovi Skokanovi, Romanovi Finkovi, Petrovi Halajovi, Šimonovi Kertysovi, Slávke Turečekovej, Vladimíre Lackovej. Svojimi zábermi z ciest prispel aj prof. RNDr. Jozef Šteffek, CSc. (Katedra aplikovanej ekológie).
Fotografie z rôznych častí sveta (Vietnam, Gabun, Dominikánska republika, Jáva, Turecko, Slovensko, Rumunsko, Guatemala, Ajlaška, Sýria) evokujú množstvo otázok: Čo je chudoba? Ako ju vnímame? Aké problémy prináša? Aký je jej dopad na životné prostredie? Aké sú rozdiely v rámci sveta? Čo nás s týmito krajinami spája?
Výstava je určená základným a stredným školám, svoje využitie však nájde aj na univerzitách.
Záujemcovia si ju môžu zapožičať od Centra environmentálnych aktivít Trenčín (cea@changenet.sk) a dostanú k nej aj metodickú príručku pre učiteľov a pracovné listy pre žiakov.
Jednou z ťažiskových úloh vysokých škôl je prenos najnovších informácií a výsledkov výskumu prostredníctvom svojich absolventov do praxe. Preto sme na Fakulte ekológie a environmentalistiky zaradili tému Fair Trade do učebných osnov predmetu Environmentálna výchova (od akademického roku 2006/2007). Časť študentov sa s touto témou oboznámi aj na lekciách Anglického jazyka.
Tento rok sa interaktívneho výučbového programu o fair trade zúčastnilo spolu 154 študentov Technickej univerzity prácou v jednotlivých skupinách. V stredu 5. 11. sme v jednej z nich privítali lektora Juraja Hipša z CEEV Živica.
Program začal ochutnávkou fair trade čajov, kávy a čokolád. Po sladkom úvode sme po prvý raz držali v rukách naozajstné kakaové bôby. Nasledovalo hranie rolí „pestovatelia bôbov a ich výkupca“.
Vysvetlenie princípov fair trade Juraj doplnil názorným krátkym filmom Za pár korún naviac a prezentáciou s množstvom fotografií. Študenti sa zaujímali najmä o skúsenosti s fair trade u nás i v zahraničí, dôveryhodnosť celého systému, výsledky kontrol a perspektívu na Slovensku. V ďalších skupinách sme začali výučbu prehliadkou fotovýstavy „Čo je chudoba“ za rytmov nahrávok keňských piesní. Rozprávali sme o produktoch, ktoré nás spájajú s krajinami tzv. Juhu. Nasledovalo hranie rolí „o reálnej cene banána“, tiež film a prezentácia o fair trade. Pre otvorenie diskusie sme využili materiály zo špeciálneho čísla Ďalekohľadu (č. 6/2005) a ochutnali sme fair trade čokoládu. Niekoľko študentov má za úlohu v rámci zápočtu urobiť prieskum informovanosti o fair trade s rôznymi cieľovými skupinami.
Poďakovanie
Touto cestou by sme sa chceli poďakovať Jurajovi Hipšovi a CEEV Živica za zaujímavý program, ochutnávku a množstvo informačných materiálov. Centru environmentálnych aktivít v Trenčíne ďakujeme za požičanie výstavy Čo je chudoba.
V rámci spolupráce s Centrom environmentálnej a etickej výchovy Živica (člen Špirály) sme na 6. 4. 2009 pripravili minikurz environmentálneho čistenia. Bol určený študentom predmetu Metódy environmentálnej výchovy (Fakulta ekológie a environmentalistiky TU). Zúčastnili sa ho aj niektorí konzultanti Zelených škôl z radov študentov (absolventov) FEE a koordinátorky environmentálnej výchovy zo Zelených materských škôl vo Zvolene p. Janka Balkóciová (MŠ Lienka – sídlisko Západ) a p. Denisa Uhrinová (MŠ Ďatelinka – Podborová). Lektorka Ivana Jaššová predstavila základné princípy environmentálneho čistenia ako aj modelové projekty v konkrétnych organizáciách, upozornila na zdravotné aj environmentálne riziká zaužívaného bežného čistenia. Zaujímavá bola prezentácia pomôcok na čistenie. Konkrétne rady sú spracované v Príručke environmentálneho čistenia.
Dizajn prírodných záhrad: S princípmi tvorby prírodných záhrad, hodnotením usporiadania priestoru školských dvorov ako aj praktickým budovaním bylinnej špirály a hriadok v tvare kľúčových dierok sa 7. a 8. októbra 2009 v rámci kurzu „Dizajn prírodných záhrad“ oboznámili učiteľky materských a základných škôl. Kurz pod vedením lektorov z Občianskeho združenia Sosna RNDr. Silvie Szaboovej a Ing. Štefana Szabooa, PhD. sa uskutočnil v Materskej škole Ďatelinka vo Zvolene vďaka podpore Nadácie Ekopolis a bol spolufinancovaný z Finančného mechanizmu Európskeho hospodárskeho spoločenstva a Nórskeho finančného mechanizmu a štátneho rozpočtu Slovenskej republiky.