Prednáška zahraničného hosťa
28. 5. 2009 sa uskutočnila prednáška Mr. Porfirio Guevara (Kostarika) "Principles of System Dynamics Modelling and Analysis". Po nej nasledovala diskusia o možnostiach ďalšej spolupráce v oblasti výskumu. Prednášajúci o sebe:
Prieskum osvedčenej praxe na školách v Nemecku
17. - 24. 6. 2009 sa vďaka spolupráci so SEVO Špirála a podpore bilaterálneho projektu "Internationale Agenda 21 Schule Nemecko a Zelená škola Slovensko" Ing. Zuzana Gallayová, PhD. zúčastnila prieskumu osvedčenej praxe v sieti Internationale Agenda 21 Schule Nemecko (školy zapojené do medzinárodného projektu lokálnej Agendy 21). Navštívené rôzne typy škôl v Berlíne a v Hamburgu mali spoločné zapojenie sa do riešenia konkrétnych lokálnych problémov, významné zastúpenie výchovy k trvalo udržateľnému životu vo výchovno-vzdelávacom procese, spolupodieľanie sa žiakov/študentov (a ich rodičov) na riadení školy či organizácii jednotlivých programov. Workshop o participatívnom environmentálnom manažmente v Inštitúte pre budúcnosť bol venovaný možnostiam prenosu vybraných skúseností z Nemecka do podmienok Zelených škôl na Slovensku, vzhľadom na nové pravidlá tohto programu od školského roku 2009/2010.
Získané informácie, materiály a skúsenosti budú využité pri výučbe predmetov Environmentálna výchova a Metódy environmentálnej výchovy ako aj práci konzultantov Zelených škôl.
Stážistka z Ruskej federácie
Z ďalekej Sibíre k nám v marci 2007 zavítala doc. Ljudmila Vasiljevna Kubrina, CSc. Na Omskej štátnej pedagogickej univerzite prednáša Výchovu k ochrane životného prostredia a preto jej odborná stáž bola zameraná na spoznanie fungovania environmentálnej výchovy v Slovenskej republike a nami používané metódy v tejto oblasti. Spoločné poznatky o princípoch, metódach a fungovaní environmentálnej výchovy v Rusku a na Slovensku sme spracovali do niekoľkých príspevkov na konferencie a pripravujeme spoločnú monografiu. Ljudmila Vasijlevna 26.7. 2007 odbornú stáž ukončila a plánuje sa vrátiť v roku 2008 na 10 mesiacov. Rady by sme poďakovali pánu rektorovi Technickej univerzity vo Zvolene prof. Ing. Ing. Jánovi Tučekovi, CSc. za pomoc pri riešení finančného zabezpečenia stáže a Ing. Marianne Krivošíkovej (referentka pre domáce a zahraničné styky TU) za pomoc, ochotu a trpezlivosť pri vybavovaní všetkých potrebných dokumentov (a nebolo ich málo).
- Slovenská agentúra životného prostredia Banská Bystrica (RNDr. Ľ. Čillag)
- Stredisko environmentálnej výchovy GEOPARK Banská Štiavnica (Ing. V. Weisová, Mgr. M. Zemko)
- Slovenské banské múzeum Banská Štiavnica (Mgr. A. Ďuricová)
- Stredoslovenské múzeum (prírodovedné oddelenie) Banská Bystrica (Ing. L. Blažencová)
- Centrum environmentálnych aktivít v Trenčíne, Spoločnosť environmentálne-výchovných organizácií Špirála, Národná kancelária medzinárodného projektu „Zelené školy/Eco-scools“ v Trenčíne (Mgr. R. Medal)
- Zelené školy: Špeciálna základná škola v Trenčíne a Základná škola Na dolinách – Detské mestečko
- BIOobchod „U Malého princa“ a „Natur BIO“ v Trenčíne
- OZ Slatinka Zvolen
- Zelená škola ZŠ Göllnerovej – Gwerkovej v Banskej Štiavnici (Mgr. Marianna Hyblerová)
- organizačný výbor Envirofilmu 2007
- Správa CHKO – BR Poľana (Ing. V. Fabriciusová, Ing. V. Hrúz)
- Škola v prírode pod Sitnom (Počúvadlo)
- Detský tábor„Sajuz“ na Počúvadle
- Zeleným školám, ktoré sa zapojili do ankiet
a ďalším.
Ing. Zuzana Gallayová
Socrates Erasmus
V spolupráci (program EU Socrates Erasmus) s Fachhochshule Weihenstephan (v rámci modulu IMLA Plánovanie v Európe), Freising, Nemecko každoročne organizujeme v Banskej Štiavnici krátke projekty zamerané na rozvoj Banskoštiavnického regiónu. Výsledky spoločnej práce slovenských (FEE) a medzinárodných študentov sú prezentované pred zástupcami miestnej samosprávy, odborných organizácií a verejnosťou.
V týždni 23. – 27. 10. 2006 boli vypracované tieto témy:
- Nový priestorový koncept obnovy sídliska Drieňová - 2 tímy
- Organizácia a vybavenosť trvalo udržateľného turizmu v Banskej Štiavnici
- Banskoštiavnická kalvária – ochrana, obnova a využitie historického miesta
Na školení v Českej republike
Školské zařízení pro environmentální vzdelávání Lipka, Lesní škola Jezírko, Masarykova univerzita a ďalšie pracoviská navštívila Ing. Zuzana Gallayová, PhD.počas týždenného pobytu v Brne (23. - 27.3. 2009) vďaka podpore programu ERASMUS. Cieľom pobytu bolo porovnať výučbu environmentálnej výchovy na Technickej univerzite vo Zvolene a na Masarykovej univerzite v Brne, zúčastniť sa priamo na vyučovaní, navštíviť vybrané špičkové strediská environmentálnej výchovy v Českej republike, zúčastniť sa školenia pre učiteľov. Významnou súčasťou programu boli diskusie o zabezpečení environmentálnej výchovy v Českej a Slovenskej republike, o problémoch aj možných riešeniach.