Od roku 2005 katedra plne zabezpečuje a garantuje študijný program Ochrana a využívanie krajiny (do novembra 2015 ako Ekológia a využívanie krajiny) a výučbou sa podieľa aj na zostávajúcich štyroch študijných programoch FEE. Doménou KAE je v rámci uvedeného študijného odboru špecializácia ekológia krajiny a ochrana prírody.
Charakteristika študijného programu Ochrana a využívanie krajiny
(Odbor: Ekologické a environmentálne vedy)
Garant: doc. Ing. Vladimír Kunca, PhD.
Forma štúdia: denná, prezenčná
Charakteristika jednotiek študijného programu
Jednotky študijného programu Ochrana a využívanie krajiny vyplývajú z jadra vedomostí pre študijný odbor Ochrana a využívanie krajiny. Jednotky sú zostavené pre bakalársky stupeň, pričom sa predpokladá možnosť pokračovať v štúdiu v druhom stupni, prípadne v študijných programoch podobného zamerania. Počet pridelených kreditov vyjadruje množstvo práce potrebné na ich absolvovanie. Jednotky programu sú zostavené tak, aby absolvent v 6. semestri ukončil štúdium obhajobou bakalárskej práce a získal tak titul Bc.
Profil absolventa
Absolvent 1. stupňa študijného programu Ochrana a využívanie krajiny dokáže ovládať základnú problematiku vzájomných vzťahov medzi živými a neživými zložkami prírodných ekosystémov v krajine (agroekosystémy, lesné ekosystémy, vodné ekosystémy) a antropogénnymi zložkami krajinných ekosystémov (urbánne a i. ekosystémy, socioekonomické sféry). Dokáže znalosti primerane aplikovať do oblastí, kde sú základné poznatky o fungovaní krajinných systémov nevyhnutným predpokladom riešenia súčasných problémov ochrany a racionálneho využívania krajiny. Štúdium v 1. stupni vytvára predpoklady pre pokračovanie v štúdiu na 2. stupni. Bakalár je však spôsobilý vykonávať odborné činnosti na nižšej riadiacej úrovni úradov štátnej správy a miestnej samosprávy, v organizáciách životného prostredia, ochrany prírody, v hospodárskej sfére i v mimovládnych organizáciách.
Študijný program o "aplikácii ekologických poznatkov v praxi"
POOBZERAJTE SA !!! je veľa príležitostí ako zlepšiť prostredie okolo seba...
prostredie sídiel, kde bývame a krajiny, ktorá nás obklopuje
Sme tu na riešenie problémov súvisiacich s EKOLÓGIOU
je to v správach každý deň !!! :: ekologické havárie a pohromy - povodne, zosuvy, erózia
k náprave vedú len ekostabilizačné opatrenia v krajine
AKO NA TO?
Poznatky z krajinnej ekológie a ekosystémová teória nám umožňujú poznať zákonitosti stavu, procesov a zmien v krajine
hovoríme o vzťahoch živých organizmov a prostredia a o ekologických procesoch, vrátane porúch - disturbancií
Ako zlepšiť kvalitu životného prostredia okolo nás?
zvyšovať podiel zelene
rešpektovať minimálne štandardy vybavenosti sídiel - vegetácie (zelene)
dbať na dostatočnú zelenú infraštruktúru - vegetáciu s dôrazom na ekológiu drevín
zeleň v krajine - spojitá vegetácia v krajine, územné systémy ekologickej stability, cyklotrasy, náučné chodníky, tematické trasy, lesoparky, prímestské rekreačné zóny
POZNÁTE PRÍBEH KRAJINY OKOLO NÁS ?
zapojíte sa do skúmania historických krajinných štruktúr
spoločne budeme identifikovať krajinno-estetické vzťahy
budeme hľadať hodnoty krajiny a ich uplatnenie napr. v cestovnom ruchu, turizme, či rekreácii
AKO SA TO V PRAXI RIEŠI?
v praxi sa spracováva celý rad dokumentácií
územnoplánovacia dokumentácia, tvorba krajiny, posudzovanie vplyvov činností na životné prostredie, projekty pozemkových úprav, ekostabilizačné úpravy v krajine, projekty zelenej infraštruktúry, greenway, cyklotrás, tematických a náučných trás atď.
ČO NA TO POTREBUJEME, okrem poznatkov z APLIKOVANEJ EKOLÓGIE a čo sa NAUČÍTE?
ovládanie softwarových produktov (grafických, CAD-ovských projekčných a GIS-ových programov)
zvládnutie grafickej intepretácie cez fotografiu, kresbu, výkresy ...
NAŠTARTUJEME VAŠE UNIVERZITNÉ DNI
v prvé dni sa nestratíte, čaká Vás teambuilding, exkurzia po univerzite aj stretnutie s absolventmi
U nás sa naučíš poznať základné neživé aj živé časti prírody, požívať geografické informačné systémy (GIS), pracovať s historickými a aj súčasnými mapami a leteckými snímkami. Vedomosti môžeš využiť vo vedeckom bádaní ale aj v praxi pri návrhoch budúceho využívania krajiny.
V ochranárskych predmetoch získaš poznatky o chránených rastlinách a živočíchoch, ich biotopoch a o tom ako ich chrániť. V rámci výučby navštíviš naše národné parky a chránené krajinné oblasti.
Netradičnou novou formou sa naučíš pripraviť rôzne eko a enviro akcie pre rôzne cieľové skupiny (od škôlkárov po dôchodcov :-). Dôraz kladieme na tímovú prácu a projektovú výučbu spojenú s prezentáciu dosiahnutých výsledkov.
Na fakulte každoročne organizujeme študentskú fotosúťaž, plesy, Deň Zeme, vítanie jari a veľa iných aktivít...stačí si pozrieť náš Facebook! Študenti aktívne spolupracujú s mimovládnymi organizáciami a niektoré z nich aj sami založili!
Podporujeme medziodborovú spoluprácu (klik)
V projekte Sokratov inštitút spolupracujeme s Centrom environmentálnej a etickej výchovy Živica. Naša snaha o medziodborovú diskusiu a prepájanie výučby s praxou bola ocenená - za inovatívne prístupy vo vzdelávaní sme získali cenu BrilianTT 2015.
Pozri si časť o úspešných absolventoch FEE.