Katedra aplikovanej ekológie FEE spolupracuje v oblasti environmentálnej výchovy od školského roku 2008/2009 so Základnou školou Jozefa Kollára v Banskej Štiavnici. Vzájomná výmena metodických materiálov, informácií a konzultácií s pani učiteľkou Mgr. Ivankou Kabinovou – Kopálovou vyústila do podania projektu „Za tajomstvami Banskej Štiavnice“ v rámci grantovej schémy Nadácie Orange „Školy pre budúcnosť 2009“. Ďakujeme Nadácii Orange za jeho podporu.
Hlavnú tému nového predmetu „Vlastiveda“ v 2. ročníku ZŠ „Môj rodný kraj, kraj, kde žijem“ sme pre žiakov 2.A Základnej školy Jozefa Kollára v Banskej Štiavnici rozpracovali do projektu „Za tajomstvami Banskej Štiavnice“ s integráciou do ďalších predmetov: Slovenský jazyk, Čítanie, Matematika, Prírodoveda, Informatika, Etická výchova, Výtvarná výchova a Hudobná výchova. Od decembra do mája sa žiaci v rámci vyučovania napr. zoznámia so sopečným pôvodom Štiavnických vrchov, vznikom Banskej Štiavnice, jej históriou, legendami a miestnymi 7 divmi, prírodou, premenami krajiny ako aj významným maliarom Jozefom Kollárom (ktorého meno nosí ich škola), spoločne si upečú tradičnú štrúdľu atď. a na záver ich čaká cestou na bájne Sitno „Hľadanie pokladu“. Poznatky prechádzajúce cez ruky, cez oči, cez zážitky sú oveľa trvácnejšie a v neposlednom rade zaujímavejšie. Projekt je preto zostavený z mozaiky aktivít od pokusov cez poznávacie vychádzky, tvorbu modelov, zážitkové aktivity, prácu v teréne, aktívne získavanie informácií atď. Celým projektom budú žiakov sprevádzať legendárne štiavnické jašteričky - budú radiť, navádzať na pokusy, objavy, pomáhať a sledovať všetko, čo deti naplánujú a vytvoria. Počas projektu sa budú žiaci podieľať aj na príprave aktivít (napr. telefonické objednanie tvorivej dielne, zakúpenie lístkov v autobuse či vstupeniek do expozícií, príprava modelov a materiálu, príprava príspevkov na internet atď.), čím získajú v reálnych podmienkach celý rad zručností a budú sa učiť zodpovednosti. Všetky výstupy ich práce sa budú počas roka archivovať, aby mohli slúžiť ako spätná väzba a zároveň pomôcky do ďalšieho školského roka. Pomocou tohto portfólia deti odprezentujú svoje celoročné objavovanie tajomstiev mesta ostatným žiakom, rodičom a návštevníkom múzea.
Ciele projektu:
- vypracovanie a praktické vyskúšanie modelu inovatívneho spôsobu výučby nového predmetu „Vlastiveda pre 2. ročník“ učiteľkou
- osvojenie si základných informácií o meste Banská Štiavnica, uvedomenie si rozdielov života v minulosti a dnes žiakmi
- rozvoj komunikačných zručností žiakov a schopnosti prezentácie vlastnej práce.
Podrobnejšie informácie o projekte a fotografie sú priebežne zverejňované na tejto stránke.