ZŠ Jozefa Kollára v Banskej Štiavnici je sídliskovou školou. Väčšina detí nemá zažité a priamo osvojené postupy domácej produkcie potravín (pestovanie zeleniny, ovocia, samozásobiteľstvo vajciami a pod.). Konzumácia potravín je podmienkou života, dotýka sa každého žiaka a práve z tohto dôvodu je výbornou témou, cez ktorú sa dá žiakom vysvetliť celý rad environmentálnych problémov (hospodárenie na pôde, jej ohrozenie a ochrana, kvalita vody a ovzdušia, potravné reťazce, sezónna rytmika – v kontexte zmien v prírode ale aj v tradíciách a ľudovej kultúre, potravinárstvo, doprava a produkcia skleníkových plynov, odpady – obaly, potravná pyramída a zdravie a pod.). V súčasnosti kleslo Slovensko v miere potravinovej sebestačnosti na alarmujúcich 47 % (Janíček, 2011) a paradoxom je, že dovážané potraviny najmä často potrebnú kvalitu (na nekvalitu dovážaných potravín upozorňujú Ministerstvo pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR v spolupráci so Štátnou veterinárnou a potravinovou správou SR, Ústredným kontrolným a skúšobným ústavom poľnohospodárskym). Výber kvalitných potravín - bez chemických konzervantov, zvyškov reziduí pesticídov a pod. a vyvážená strava priamo ovplyvňujú zdravie, pričom stravovacie návyky sa budujú od útleho detstva. Produkcia potravín má významné nielen ekonomické, ale aj sociálne a environmentálne aspekty.
Preto sme sa veľmi tešíme, že náš projekt „Dobrodružná cesta zdravých potravín“ podporilo Ministerstvo školstva, vedy, výskumu a športu SR v rámci výzvy na podávanie žiadostí o financovanie rozvojového projektu environmentálnej výchovy a vzdelávania ENVIROPROJEKT 2012.
Z hodnotených 153 projektov komisia na zasadnutí dňa 26. 4. 2012 vybrala 28 projektov na pridelenie účelových finančných prostriedkov základným a stredným školám. Projekt "Dobrodružná cesta zdravých potravín“ bol príležitosťou viesť žiakov štvrtého ročníka k uvedomelej spotrebe – zvlášť potravín, ktorými sa často nerozvážne plytvá a k vytváraniu správnych postojov a správania sa žiakov k životnému prostrediu na lokálnej úrovni s uvedomením si globálneho kontextu produkcie potravín.
A čím sme prešli?
- Ekopoľnohospodársky deň
- Farmársky jarný deň
- Vlnený deň
- Farmársky jesenný deň
- Štrúdľový deň
- Jablkovo-hruškový deň
- Recepty starých mám
- Cesta BIOjablka z Devičian do Banskej Štiavnice
- Výstavka krajových odrôd ovocia ... a ďalšie dobrodružstvá, ktoré prežijú a zdokumentujú deti
Naše skúsenosti sme spracovali do metodickej príručky
-
Metodická príručka k téme „potraviny“ prináša okrem popisu výukových programov, pracovných listov, receptov aj „ťaháky“ pre učiteľa :O). Projekt „Dobrodružná cesta zdravých potravín“ sa realizoval vďaka podpore Ministerstva školstva, vedy, výskumu a športu Slovenskej republiky v rámci výzvy rozvojového projektu Enviroprojekt 2012 pre uplatňovanie prierezovej témy Environmentálna výchova v súlade so Štátnym vzdelávacím programom.
Ministerstvo školstva, vedy, výskumu a športu vydalo 11. 3. 2013 na metodickú príručku odporúčaciu doložku a zaradilo ju do zoznamu odporúčaných materiálnych didaktických prostriedkov určených pre základné školy.
Za pomoc v projekte ďakujeme:
- farma Devičany - p. Marcela Nemcová
- Anna Ďuricová - Slovenské banské múzeum v Banskej Štiavnici, odbor marketingu, environmentálnej výchovy a geoparku